• $: 26.75
  • €: 29.96
  • ₽: 0.39
Июнь 4, 2020

Точка зрения: общественный активист Демьян Ганул о «формуле Штайнмайера»

В Украине сложилась неоднозначная реакция в ответ на подписание «формулы Штайнмайера». По стране прошло уже несколько больших акций протеста, в частности в Киеве, в которых приняло участие более десяти тысяч украинских граждан. Волна митингов пронеслась и по Львову, Днепру, Николаеву, Одессе и другим городам Украины. Демьян Ганул, одесский общественник, активно высказывает свою позицию против «формулы Штайнмайера» и принимает участие в этих митингах. Нам стало интересно, что именно не устраивает в формуле активистов и какую альтернативу они предлагают.

«Формула Штайнмайера» - это механизм проведения выборов и введение особого статуса для Донбасса. Окончательный текст формулы 1 октября в Минске согласовала трехсторонняя контактная группа, после чего усилилось недовольство в обществе. Почему украинцы так отреагировали на принятие соответственного решения?

Колишній президент Петро Олексійович уже підписував подібні договори з представниками РФ, псевдореспублік.  Зараз Володимир Олександрович просто виконує те, що починав Порошенко - саме це підняло певний градус у суспільстві.  Сама формула віщує для України, як я вважаю, поразку. Ми розуміємо, за кого люди там проголосують, їм мізки п’ять років промивали російською пропагандою, вони зараз в принципі все українське не сприймають. Також я не вірю, що там може бути український контроль нашими спецслужбами, бо за п’ять років правління Петра Порошенка ніхто не займався реформацією різних спецслужб та органів публічної влади, Україна ці роки втратила.

Тисячі людей загинули з нашого боку і просто погодитися на умови терористів, дати їм певну автономію, але брати кошти з бюджету України - це не нормально. Я навіть не можу собі уявити, як на тих виборчих дільницях поряд з державним прапором буде майоріти прапор ДНР і ЛНР.

Демьян, как Вы считаете, если не «формула Штайнмайера», то какие есть ещё реальные варианты завершения войны на Донбассе?

Потрібно закривати кордон через миротворчу місію західних партнерів чи США, вводити на непідконтрольні території військових іншої країни, щоб вони стояли на кордоні і зачищали землі від озброєних незаконних формувань. Потім потрібно проводити соціально-інформаційну роботу саме з населенням, адже ми розуміємо, що багато з них вражені російською пропагандою. Проте я розумію, що іншим країнам такий варіант не цікавий: ніхто не хоче втрачати своїх військових, хтось боїться Володимира Путіна. А у нас рівень корупції максимальний, недовіра до політиків не спадає, тому Україну сприймають на міжнародній арені несерйозно.

Існує ще один варіант. Потрібно вибудувати дуже сильні блокпости, залишити на п’ять-десять років ці території замороженими та чекати значних геополітичних змін в світі. Потрібно укріпитися так, щоб ворог не зміг просунутись далі, мінімізувати наші втрати.

У нас багато проблем всередині країни, зараз необхідно максимально нормалізувати ситуацію на Донбасі, і розвиватися так, щоб люди хотіли бути громадянами України. Якщо ми зробимо життя тут добрим: з гарними зарплатнями, трошки заберемо цю корупцію, організуємо нормальну роботу органів влади, то, можливо, багато людей захочуть провести референдум і приєднатися назад.
Всё больше людей начало выходить на акции протеста под названием «Нет капитуляции». Неужели подписание формулы означает для нас стопроцентную капитуляцию?

Капітуляція – це легалізація ворога та виконання умов ворога. Хоча, я вважаю, що капітуляції як такої немає, є речі, які несумісні з українською державою. Просто підібрали  максимально жорстке слово, щоб всі звернули увагу на проблему.

На таких митингах часто негативно оценивают правление Владимира Зеленского. Как Вы относитесь к действиям нового президента?

Він уже кілька місяців при владі, але мало що змінилося в серйозних структурах. Можливо, він і, справді, хоче щось змінити, але поки це не відчутно. Корупціонерів не садять, відомства не чистять – незрозуміла ситуація. Проте, дійсно, пройшло занадто мало часу, щоб судити про щось. Видно те, що не було часу підбирати команду, позаходило багато незрозумілих депутатів, які не є соціально свідомими. Але народ їх обрав, тому потрібно з цим миритися.

Зараз, можливо, Зеленський хоче показати всьому світу, що попри тисячні мітинги, марші, які відбуваються в країні, попри те, що під вікнами кричать «Зелю геть!», він підписав цю формулу. Типу він йде на жертви і псує свій рейтинг заради того, щоб був мир в країні.

На одной из акций в Одессе Вы писали письмо в СБУ, в котором потребовали обнародовать подписанный документ, отправить в отставку и привлечь к уголовной ответственности Леонида Кучму, а также Министра иностранных дел В. Пристайка. Получили ли Вы какую-то реакцию?

Все це робиться для того, аби показати занепокоєння в суспільстві. Чим більше буде звернень, чим більше депутатів облради проголосують проти «формули Штайнмайера» – це тільки піде на руку. Ми бачимо, які у суспільства є вимоги, а всі ці заяви і петиції - це формальності, які лише в сукупності приносять певні плоди.  

Есть мысли, что такие митинги в дальнейшем могут привети к третьему Майдану. Что Вы думаете насчёт этого?

Такі волевиявлення народу однозначно не призведуть до третього Майдану. Немає певного об’єднання, такого піднесення, яке було в 2014 році. Людям не подобався Янукович та міліцейське свавілля, тому вони об’єдналися. Тут уже таких помилок будь-яка влада українська не допустить, навіть через 20-30 років. Це дуже великий урок для нашої країни.

Вот Вы имеете свою устойчивую позицию по поводу событий в стране, свои предложения, какие меры нужно предпринимать. Почему Вы не решились пойти на выборы в парламент? Есть ли мысли пробовать себя на должность мэра Одессы?

Є люди, які обирали Геннадія Труханова, є ті, хто хотів, щоб Опоблок пройшов в Верховну Раду - наші думки розбігаються. Я молодий патріот національного спрямування і мені просто не по дорозі з людьми, які на п’ятому році війни голосують за Опозиційний блок та підтримують Труханова, який не кладе руку на серце під час виконання гімну. Було б нереально набрати таку велику кількість голосів, як для народного депутата, без належної підтримки. Також це потребує великих коштів, а у мене цього немає, я ж сам не із Одеси навіть, з небагатої родини.

Про мера не може бути навіть і мови, тому що це все потребує колосальних грошей, команди та підтримки. Я реаліст, але відкрию завісу про свої майбутні плани – буду пробувати піти в міську раду  чи в обласну, ще не вирішив, але в будь-якому випадку піду на вибори. Я подивився на те, які люди пішли в Верховну Раду, і думаю, що я здатен навіть краще працювати, але в органах самоуправління.

Ну и напоследок, что бы Вы хотели пожелать украинской власти?

Насамперед, не бути, як минула влада. Ну і українізувати та розвивати Україну, роботи непочатий край!


ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ: Украина не вернет Донбасс, а окажется у него в заложниках: все о формуле Штайнмайера